Moria (dungeon)

Z Moriawiki

Přejít na: navigace, hledání
Tento článek pojednává o trpasličím městě. O shardu Ultimy Online pojednává článek Moria (shard).

Moria (v sindarštině Černá jáma; také Trpasluj, trpasličí řečí Khazad-dûm, sindarsky Hadhorond) je obrovské zaniklé město vytesané trpaslíky v Mlžných horách. Kdysi se zde těžil mithril a město představovalo nejmocnější trpasličí říši ve Středozemi; pak ale trpaslíci dolovali příliš hluboko a probudili balroga, démona ze Starých časů.

Obsah

Poloha

Město se rozkládá pod horami Caradhras (sindarsky Rudoroh, trpasličí řečí Barazinbar), Celebdil (Ziragzigil) a Fanuidhol (Bundušathur). Původně mělo dvě brány, v Eregionu (Cesmínie) a u Kheled-zâram (Zrcadlové jezero).

Historie

První věk

Khazad-dûm založil nejstarší ze sedmi Otců trpaslíků, Durin Nesmrtelný. Město rostlo směrem od východu, od údolí Azanulbizar, kde se rozléhá Kheled-zâram. Zde byla vytvořena Hlavní brána, ta, která existuje dodnes. Nedaleko za ní však trpaslíci narazili na neuvěřitelně hlubokou propast. Přemostili ji jediným mostem, zvaným Můstek, a pokračovali dál směrem k Eregionu. Na druhé straně hor pak postavili Západní bránu.

Druhý věk

Na počátku Druhého věku se obyvatelstvo města značně rozrostlo. Přispěla k tomu i zkáza Beleriandu, protože do Khazad-dûm přicházeli trpaslíci ze zaniklých království Nogrod a Belegost (která také založili Otcové trpaslíků). Roku 750 přišli do Eregionu elfové a navázali s trpaslíky přátelství. Ti je naučili práci s kovem. Eregionští kováři pak v tomto směru dosáhli nejvyšší zručnosti mezi všemi elfy; toho však využil Sauron. Získal si elfské kováře na svou stranu a pokusil se s jejich pomocí ovládnout svobodné národy; když neuspěl, vojensky Eregion zničil. Tehdy, roku 1697, se brány Khazad-dûm zavřely a trpaslíci přestali otevřeně vycházet, což je zachránilo. Od té začali ostatní Khazad-dûm nazývat Moria – „černá propast“.

Třetí věk

Dlouho potom žili trpaslíci v Khazad-dûm a rozšiřovali své bohatství a kutali stále hlouběji. To se jim však stalo osudným. Roku 1980 Třetího věku kopali hluboko pod Caradhrasem a tak vypustili z vězení jednoho z balrogů, který brzy nato zabil jejich krále Durina VI. Trpaslíci neměli šanci se proti němu ubránit, a když o rok později zabil Durinova syna Náina, uprchli na sever, kde založili nové království, Erebor. Do opuštěných síní Morie se rychle nastěhovali skřeti a stalo se z ní děsivé místo, kam se každý bál vkročit.

Když byl o několik století později Erebor vypleněn drakem, král Thrór bloudil se svými lidmi bez domova. Toužil však vidět starou trpasličí říši Khazad-dûm, a tak se tam roku 2790 jen se svým starým přítelem Nárem vydal. Skřeti však Thróra zabili a trpaslíkům se vysmáli. Poté, co se to od Nára dozvěděl Thrórův syn Thráin II., rozhodl se, že se musí pomstít, a tak začala v roce 2793 válka trpaslíků a skřetů. Na pomoc Thráinovi přišli trpaslíci z celé Středozemě, protože potupa Thróra, hlavy Durinova rodu, rozzuřila všechny trpaslíky a vyvolala v nich touhu po pomstě. Bojovalo se dlouho, až byly všechny skřetí pevnosti v Mlžných horách zničeny, a trpasličí vojsko přišlo do Azanulbizaru, kde před branami Morie svedlo vítěznou bitvu. Tím byla Moria na nějakou dobu osvobozena od většiny skřetů, avšak trpaslíci se báli vstoupit dovnitř, protože v podzemí stále byl hrozný balrog.

Uplynulo mnoho let a roku 2989 přišel do Khazad-dûm odvážný trpaslík Balin, Thráinův příbuzný, se svou družinou. Prohlásil se Pánem Morie a nějakou dobu se mu dařilo, ale nakonec všichni jeho lidé zahynuli a trpasličí kolonie roku 2994 zanikla.

V roce 3019 vstoupilo do Morie Společenstvo Prstenu pod vedením čaroděje Gandalfa. Ten se nakonec střetnul s balrogem na Můstku u Východní brány. Po dlouhém souboji byl balrog poražen a síně Khazad-dûm tak byly konečně zbaveny tyrana, který děsil více než tisíc let.

Čtvrtý věk

V současnosti Morii obývají hordy skřetů. Většina města je navíc nedostupná, protože při Gandalfově zápase s balrogem byl zničen Můstek, jediná spojnice východní a západní části.