Mordor (stát)

Z Moriawiki

Přejít na: navigace, hledání
Tento článek pojednává o konkrétním státu. O vojenské alianci pojednává článek Mordor (válečná strana).

Mordor (sindarsky Černá země) je území na jihovýchodě Středozemě. Je znám především jako panství Saurona a Marghula. Mordor je odvěkým nepřítelem Gondoru.

Obsah

Geografie

Mordor sousedí na západě s Gondorem a na jihu s Haradem. Ze tří stran je obklopen horami – ze severu Popelavými horami (Ered Lthui), na západě a na jihu jej obkružují hory Stínu (Ephel Dúath).

Přes tyto hory vedou dva průchody – hlavním vstupem do Mordoru je průsmyk Cirith Gorgor, který se nachází na severozápadě, kde se sbíhají Hory stínu s Popelavými horami. Vstup chrání Černá brána a Zubové věže. V západním úseku Hor stínu se nachází průsmyky Cirith Morgul a Cirith Ungol. Cirith Morgul chrání věž Minas Morgul (bývalá Minas Ithil). Cirith Ungol je úzký a proto není tolik užíván, a to také proto, že v něm má doupě pavoučice Odula, která požírá všechny, kteří průsmykem chtějí projít. Za Černou branou se rozkládá nevelká planina Udûn, jižně od ní pak rozlehlá ponurá rovina Gorgoroth, v níž se nachází centrum Mordoru – Hora osudu (Orodruina) a věž Barad-dûr. Největší část Mordoru na jihu a východě zaujímá k zemědělství využívaná planina Núrn s jezerem Núrnen.

Pláň Gorgoroth
Mordorské území je z větší části zničeno jedovatými výpary a kouřem

Dějiny

Druhý věk

Na konci prvního tisíciletí Druhého věku založil Sauron v Mordoru své panství. Učinil tak nepochybně pro jeho přírodní charakter, neboť země obklopená horami sloužila jako velká pevnost a zároveň skrývala jeho plány. Okolo roku 1600 D. v., po vykování Jednoho prstenu, dokončil Sauron Barad-dûr a zahájil z Mordoru válku s elfy. Roku 3261 se ale vzdal Númenorejcům, nechal se jimi zajmout a opustil Středozem. Přispěl však ke zničení Númenoru a roku 3320 se opět do Mordoru vrátil.

Roku 3429 D. v. Sauron napadl Gondor a zformovalo se proti němu Poslední spojenectví elfů a lidí. To roku 3434 Temného pána porazilo v bitvě na Dagorladu, zbořilo Černou bránu, proniklo do Mordoru a oblehlo Barad-dûr. Sauron byl roku 3441 zcela poražen a uprchl na východ.

Třetí věk

Počátkem Třetího věku, který následoval po Sauronově porážce, byl Mordor neobývaný a na jeho hranicích hlídali Gondorští, aby zabránili Sauronovi v návratu zpět. Později však po Velkém moru v roce 1636 T. v. pohraniční pevnosti opustili a ty brzy zabrali skřeti. Roku 1980 se do Mordoru vrátil Černokněžný král a shromáždil zde i ostatní nazgûly. Roku 2000 s velkou armádou oblehl Minas Ithil. Po dvou letech bylo město dobyto a přejmenováno na Minas Morgul. Sám Sauron se na návrat dlouho připravoval v Dol Gulduru a vrátil se až roku 2941 T. v. Roku 1951 začal znovu budovat Barad-dûr. Roku 2954 opět vzplála Orodruina. Sauron shromáždil v obrovské vojsko, s jehož pomocí chtěl ovládnout celou Středozem, a zaútočil na Gondor. 25. března 3019 došlo ke střetu vojska Gondoru a Rohanu s mnohonásobně početnějšími armádami skřetů, Východňanů a Jižanů; v čase bitvy byl však zničen Jeden prsten, který k Hoře osudu donesl hobit Frodo Pytlík, a Sauronova moc byla navždy zlomena.

Čtvrtý věk

Núrn byl osvobozen a osamostatněn, ale tento stav dlouho nevydržel. Po povstání Marghûla byl Mordor opět sjednocen a stal se sídlem nového zla.

Související články

Osobní nástroje