Nápověda:FAQ
Z Moriawiki
Často kladené dotazy (FAQ)
Tato stránka popisuje často kladené otázky a jim příslušející odpovědi a řešení.
Prosíme, projděte si pořádně vše zde popsané (včetně odkazů na jiné zdroje), než začnete pokládat otázky na fóru, či vývěsce.
Tato stránka je stále ve fázi vývoje a má sloužit jako odrazový můstek pro lidi neznalé systému wiki. Pro detailnější informace ohledně funkcí a možností této wiki se obracejte na Wikimedia:Help. Informace zde jsou v angličtině.
Pokud si přejete přidání nějakého návodu (k použití wiki), tak to napište do diskuse k tomuto článku.
Obsah |
Základní zdroj nápovědy
Většinu otázek dokáže zodpovědět stránka MediaWiki Jde o oficiální dokumentaci wiki enginu, který používá i Moriawiki. Bohužel je v angličtině.
Pokud Vám angličtina až tak moc nejde, zkuste českou Wikipedii alebo slovenskú Wikipédiu.
Nový článek
Otázky a rady týkající se vytváření nových článků se nachází v této sekci. Podrobnější popis, jak na vytváření článku, najdete například na české Wikipedii.
Jak vytvořím novou stránku?
Způsobů, jak vytvořit novou stránku je více. Zde je ten nejsnazší z nich.
- Zadejte název článku do rámečku hledání vlevo a stiskněte tlačítko jít na. Pokud daný článek ještě neexistuje, zobrazí se stránka s červeným odkazem vytvořit.
- Po kliknutí na červeně zbarvený odkaz se objeví dosud prázdná stránka s editačním oknem, do kterého můžete vepsat (nebo vložit předem připravený) text o tématu.
- Jakmile jste se svým dílem spokojeni, klikněte na Uložit změny a článek bude uložen.
Důležité poznámky:
- nikdy nevkládejte cizí díla bez souhlasu držitele autorských práv!.
- Před uložením změn si nechte Ukázat náhled a ujistěte se, že článek bude vypadat tak, jak jste chteli a že jste v něm nenechali chyby.
- Nedoporučujeme k tomuto účelu používat změnu URL a odkázat se takto na neexistující článek, protože se české znaky nepřevádí do UTF-8, ale do kódování závislém na Vámi používané platformě (operačním systému). Výsledkem by mohla být stránka se špatným názvem.
Editace článku
Souhrn nejužitečnejších rad pro vytváření nových článků najdete zde. A pokud chcete vědět více, pak doporučuji Průvodce (editování) nebo Príručka/Upravovanie.
Jak efektivně editovat
Brzo zjistíte jak je užitečné využívat náhledu pomocí tlačítka Ukázat náhled. Zkuste si ho. Nebudete muset stále dokola editovat stránku a ušetříte nám práci s revizí.
- Jako vedlejší efekt se obsah Vaší práce uloží do Browser cache (vyrovnávací paměti prohlížeče). Takže stane-li se Vám, že se omylem odnavigujete na jinou stránku (například stiskem nějaké ze zkratek wiki), můžete se vrátit ke své práci stiskem tlačítka Zpět.
- Také bych Vás chtěl požádat, abyste omezili používání náhledu na minimum, protože generuje poměrně velkou zátěž na webový server. Sice to nebude tak horké jako u ostatních wiki, jako je například Wikipedia, ale je dobrým zvykem použivat náhled pouze před uložením úprav a ne po každém napsaném odstavci.
- --Darien 11:02, 25. 1. 2007 (Central Europe Standard Time)
Jak vložím do odstavce nový řádek?
Nový řádek se do odstavce vloží pomocí HTML tagu <br />
.
Toto se hodí napřiklad, pokud potřebujete zalomit řádek v textu tak, aby nebyl od textu odsazen jako nový odstavec.
Přesto doporučujeme používat minimálně a spíše využivat odstavců (jeden prázdný řádek v textu).
Ostatní
Zde jsou zařazeny veškeré otázky, které nepatří do žádné z předešlých kategorií.
Jak načíst změny v navigačním panelu
Navigační panel obsahuje navigaci (napr. hlavní stranu) a nástroje. Když je správce změní tak se nemusí zobrazovat správně. Je potřeba se odhlásit a přihlásit.