Minas Tirith

Z Moriawiki

(Přesměrováno z Minas Anor)
Přejít na: navigace, hledání
Minas Tirih
Brána spojující pátý a šestý okruh
Brána spojující pátý a šestý okruh
Strana: Gondor
Stát: Gondor
Oblast: Gondor
Správní centrum: Minas Tirith
Minas Tirih na mapě
Minas Tirih na mapě Středozemě

Minas Tirith (v sindarštině Strážní věž, rohirsky Mundburg) je hlavní město Gondoru. Je stupňovitě vystavěna na úpatí Mindolluiny, součásti Bílých hor (Ered Nimrais). Pod ní se rozprostírá nížina Pelennor. Minas Tirith bývá nazývána také Bílým městem nebo Městem králů.

Obsah

Historie

Druhý věk

Město bylo založeno Anárionem roku 3320 po pádu Númenoru pod jménem Minas Anor (v sindarštině Věž Slunce) jako protějšek Minas Ithil (Věž Měsíce). Obě věže byly původně jen doplňkovými pevnostmi hlavního města – Osgiliathu.

Třetí věk

Roku 2 zde Isildur zasadil semenáček Bílého stromu. V roce 120 nechal král Ostoher město přestavět. V roce 1636, kdy byl Gondor zpustošen velkým morem, zahynul i Bílý strom. O čtyři roky později přemístil král Tarondor královský dvůr do Minas Anor, kde také zasadil nový semenáček Bílého stromu. Roku 1900 král Calimehtar nechal postavit Bílou věž.

Roku 2002 padla Minas Ithil pod vládu nazgûlů a byla nazvána Minas Morgul. Roku 2050 poslední král Gondoru odešel do Minas Morgul bojovat s Pánem nazgûlů a byl ztracen.

Od té doby řídili Gondor Vládnoucí správci, z nichž byl první Mardil. V roce 2698 správce Ecthelion přestavěl Bílou věž na Minas Tirith – Strážní věž. Roku 2852 zemřel správce Belecthor II. a také Bílý strom; další semenáček nebylo možno nalézt.

Za Války o prsten byl celý Pelennor obehnán ochrannými zdmi zvanými Rammas Echor, které sahají až k Osgiliathu. V roce 3019 proběhla před branami města největší bitva Třetího věku, bitva na Pelennorských polích, kde bojovalo vojsko Gondoru a jeho spojenců z Rohanu proti armádě Jižanů a morgulskému vojsku pod vedením Pána nazgûlů, jenž však v bitvě zahynul.

Po válce bylo město obnoveno jako královské sídlo králem Elessarem. Byl též nalezen semenáček Bílého stromu, který byl znovu zasazen před Bílou věží.

Čtvrtý věk

Po zničení Prstenu přišli do Minas Tirith na Elessarovo pozvání elfové a trpaslíci, kteří pomohli svým uměním město opravit a zkrášlit. Město mimo jiné získalo novou bránu, která byla v Ereboru ukována z mithrilu a oceli.

Kultura a turistické zajímavosti

Manweho chrám
Zvětšit
Manweho chrám

Nejvýznamnější budovou je královský palác, který ale není přístupný veřejnosti. Za návštěvu jistě stojí obsáhlá městská knihovna, Manweho chrám a Domy léčení se svými překrásnými zahradami. Další zajímavostí je nezvykle velká tržnice. Ve městě se nachází také muzeum a divadlo.

Doprava

Do Minas Tirith samozřejmě pravidelně jezdí dostavník. Město navíc zaměstnává řadu průvodců, kteří vás mohou kamkoli zavést.