Řemeslník

Z Moriawiki

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Verze z 22:06, 15. 6. 2010
Lu Tze (Diskuse | příspěvky)
(stylistické úpravy, aktualizace informací o mistrovských zbraních)
← Předchozí porovnání
Verze z 10:48, 9. 9. 2010
GM Yavanna (Diskuse | příspěvky)
(Tituly - přidán poslední titul crafta)
Následující porovnání →
Řádka 12: Řádka 12:
* level 70 až 84: '''cechmistr''' * level 70 až 84: '''cechmistr'''
* level 85 až 99: '''magnát''' * level 85 až 99: '''magnát'''
-* level 100 a více: '''velmož'''+* level 100 až 199: '''velmož'''
 +* level 200 a více: '''královský velmož'''
== [[Staty]] == == [[Staty]] ==

Verze z 10:48, 9. 9. 2010

Řemeslníci vždy byli a budou ekonomikou světa. Bez nich se neobejde žádný mág ani válečník, protože na monstra nepomůže jenom síla, inteligence a zkušenosti, ale jsou nutné i magické hole, zbraně a zbroje - zkrátka materiální vybavení. Zkušení mistři svých oborů dokáží vyrobit i mnoho vzácných a silných artefaktů a zbrojí, ze kterých přechází zrak. Velká část vážených a bohatých osob vzešla právě z mistrů výrobních řemesel. Nicméně právě mezi řemeslníky se vždy nacházela i spousta šejdířů či přívrženců zla. Řemeslníci nejsou dobří bojovníci, ale proti některým monstrům se dokáží ubránit i sami.

Obsah

Tituly

  • level 0 až 9: kutil
  • level 10 až 19: tovaryš
  • level 20 až 29: řemeslník
  • level 30 až 39: kramář
  • level 40 až 49: hokynář
  • level 50 až 59: kupec
  • level 60 až 69: obchodník
  • level 70 až 84: cechmistr
  • level 85 až 99: magnát
  • level 100 až 199: velmož
  • level 200 a více: královský velmož

Staty

Název statu Minimum Počáteční maximum Maximum
síla 100 130 180
obratnost 50 80  ?
inteligence 20 50  ?
vitalita 100 130  ?

Síla je pro řemeslníka velice důležitá. Čím více máte síly, tím více unesete (Na maximu síly je to 750 "kamenů"). Hodí se zvláště při těžbě v dolech a lesích, ale i při trénování jiných dovedností. Vitalita generuje maximální úroveň zdraví a množství staminy, která má vliv na používání specialní schopnosti.

Inteligence je pro řemeslníka vcelku nepotřebná, tedy až na možnost používat kouzlo recall.

Obratnost není nedůležitá vůbec.

Ze začátku je pro řemeslníka dobré zvýšit si sílu na maximum (180), aby co nejvíce unesl. Další rozdělení bodů už není tak podstatné.

Dovednosti

Co se týká boje (respektive PvM, protože v PvP toho řemeslník moc nenadělá), je důležité dostat na maximum alespoň jednu z bojových dovedností – fencing nebo archery. Dají se samozřejmě využít i další, jako wrestling nebo two hand, ale nejsou tak využívané. Všechny tyto dovednosti se dají zvýšit maximálně na 50%. Další, co by nemělo chybět, jsou podpůrné bojové, jako tactics a anatomy – obě rovněž nejvýše 50%.

Vzhledem k tomu, že se budete často chtít dostat z dolu nebo lesa i jinak než po svých či na hřbetě své oblíbené lamy, rozhodně nezapomeňte co nejdříve investovat body do magery.

Obranné dovednosti, které mohou pomoci v boji, jsou pak parrying (75%), resist (50%), hiding (50%), stealth (50%) a healing (25%). Z pomocných výrobních dovedností je důležitá znalost item identification (100%), která vám umožní při spatření určitého předmětu zjistit, kdo ho vyrobil a co je potřeba na jeho výrobu. Vzhledem k tomu, že existují stovky různých výrobků a postupy výroby mohou být velmi složité, může vám být tato znalost velmi prospěšná. Další může být travičství, které ale výš než na 25% nedostanete, proto si nechte zajít chuť na trávení čehokoli jiného, než jsou šípy a šipky. Když nebudete vědět, kam s dalšími body, lze je použít na zvýšení forensics (zkoumání mrtvol) či meditation.

Poslední skupinou dovedností jsou dovednosti výrobní, které je potřeba vytrénovat. Trénink probíhá buď výrobním procesem, nebo zpracováním materiálů. Trénovací dovednosti jsou velmi často propojeny a výrobky, které lze vytvořit, tak mnohdy vyžadují i kombinaci několika.

Ability

Řemeslník má několik dvacetibodových abilit, které mu dávají šanci na vyrobení mistrovských zbraní. Tyto zbraně potom zvyšují dovednost toho, kdo je používá (zpřesňují rány – např. kuše přidává 20% archery, meč 20% one hand sharps, palcát 20% macefighting). Úspěšnost vyrobení takové zbraně je závislá na levelu. Tyto ability se nemusí nijak zapínat. Aby bylo možné mistrovskou zbraň vyrobit, je potreba mít na GM úrovni příslušnou výrobní dovednost.

Zbraně

Řemeslníci mohou používat většinu zbraní – všechny kromě zlodějských (kryss, cutlass), mágovských (hole) a luku.

Zbroj

Řemeslník může nosit jakoukoli zbroj.

Kouzla

Důležitý je pouze recall (a mark, kvůli označení NB runy).

Zkušenosti

Zkušenosti (experience) lze získat bojem jako ostatní povolání, nebo u mistra řemesel, který ohodnotí vaše výrobky příslušným množstvím zkušeností, které musíte následně vyvážit svými penězi.

Rady

Do začátku

Nejdříve si musíte uvědomit, co vlastně chcete dělat. Chcete-li se zaměřit na kovovýrobu, měli byste začít hornictvím (těžbou v dole), při zaměření na dřevo se pak jedná o dřevorubectví. Nechcete-li být „jenom“ horníkem či dřevorubcem, pak musíte trénovat další dovednosti (skilly). Těmto uměním říká se výrobní, dělí se na ty pro práci s kovem (blacksmithing - kovářství a tinkering - jemné práce), pro dřevo (carpentry – truhlářství a bowcraft – vyřezávání střelných zbraní a střeliva). Šikovný řemeslník pak dále může ovládnout tailoring (krejčovství) a pro chvíle odpočinku zvolit zdokonalování ve fishingu (rybaření). Je dobré začít právě těžebními dovednostmi, a to z důvodu, že na jakýkoli další trénink výrobních dovedností je zapotřebí velké množství surovin.

Opravdu dobrý řemeslník je prozíravý, a protože se nejdříve zeptá zkušenějších, dozví se, že je výhodné zlepšovat se v několika uměních zároveň. Je totiž mnoho výrobků, na které je třeba více dovedností nežli jen jedna. Většina výroby je navzájem provázaná.

K trénování

Je vždy výhodné trénovat na výrobku který je pro výrobu na dané výši skillu obtížný a je vyráběn z co nejmenšího počtu příslušné suroviny. Je vhodné najít si vždy takový výrobek který je dostatečně obtížné vyrobit, ale přitom již ho umíme natolik že při výrobě příliš nekazíme a nepřicházíme tak o mnoho surovin.

Důležité je vyrábět po jednom kuse, čím více pokusů (a obtížnost výroby daného předmětu) tím vetší šance na přírůstek skillu (gain). Uveďme příklad výroby ingotů z copper ore. Vezmeme si do svého batohu ještě jeden batoh nebo pytlík. Dále si vezmeme určité množství copper ore které chceme zpracovat, třeba 300 a dáme ho do hlavního báglu. Oddělíme jeden kousek ore a dáme ho do vedlejšího báglu který jsme si připravili. Vezmeme do ruky kladivo a poklikáme na to vedlejší jedno ore. Vybereme výrobu iron ingotu, počet nastavíme 300 a spustíme výrobu.

Proč tak složitě? Pakliže by jsme poklikali rovnou na celou hromadu ore, vyrobili by jsme rovnou 300 ingotu i při zadaném počtu 1. Přišli by jste o mnoho pokusů potřebných pro gain a vystavili se nebezpečí ztráty materiálu při nepovedené výrobě (fízu). Další rada - používejte příkaz .setreceivingcontainer pro zadání báglu kam mají padat výrobky. U výrobků které se nevrší na sebe (nestockují se) jich nenechte padnout do báglu nikdy více než 250, mohli by jste mít problémy při logování do hry nebo aspoň s otevíráním onoho báglu, případně by vám mohla „bugnout“ váha onoho báglu (pytlíku).