Nápověda:FAQ

Z Moriawiki

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Verze z 22:10, 24. 1. 2007
GM Nienna (Diskuse | příspěvky)

← Předchozí porovnání
Verze z 10:02, 25. 1. 2007
Darien (Diskuse | příspěvky)
(Drobatko jsem to prekopal :])
Následující porovnání →
Řádka 8: Řádka 8:
Je to stánka o wiki enginu který používáme i pro Morijskou wiki. Bohužel je v angličtině. Je to stánka o wiki enginu který používáme i pro Morijskou wiki. Bohužel je v angličtině.
-Pokud Váma ale angličtina až tak moc nejde, zkuste českou [http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana Wikipedii] alebo slovenskú [http://sk.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%A1_str%C3%A1nka Wikipediu]+Pokud Vám ale angličtina až tak moc nejde, zkuste [http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana českou Wikipedii]
 +alebo [http://sk.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%A1_str%C3%A1nka slovenskú Wikipediu]
-A pokud se Vám nechce hledat, kde tam vlastne nápověda pro editaci je, tak kliknite na+==Nový článek==
-[http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Pr%C5%AFvodce_%28editov%C3%A1n%C3%AD%29 Průvodce (editování)]+Otázky a rady týkající se vytváření nových článků se nachází v této sekci.
-nebo +Podrobnější popis, [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_vytvo%C5%99it_%C4%8Dl%C3%A1nek jak na vytváření článku], najdete například na české Wikipedii.
-[http://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Pr%C3%ADru%C4%8Dka/Upravovanie Príručka/Upravovanie]+
-==Jak efektivne potvrdit editaci==+===Jak vytvořím novou stránku?===
-Brzo zjistíte jak je užitečné využívat náhledu pomocí tlačítka '''Ukázat náhled'''. Zkuste si ho. Nebudete muset stále dokola editovat stránku a ušetříte nám práci s revizí.+Způsobů, jak vytvořit novou stránku je více. Zde je ten nejsnazší z nich.
 +#Zadejte název článku do rámečku ''hledání'' vlevo a stiskněte tlačítko ''jít na''. Pokud daný článek ještě neexistuje, zobrazí se stránka s červeným odkazem ''vytvořit''.
 +#Po kliknutí na červeně zbarvený odkaz se objeví dosud prázdná stránka s editačním oknem, do kterého můžete vepsat (nebo vložit předem připravený) text o tématu.
 +#Jakmile jste se svým dílem spokojeni, klikněte na ''Uložit změny'' a článek bude uložen.
-==Jak načíst změny v navigačním panelu==+<u>''Důležité poznámky:''</u>
-Navigační panel obsahuje navigaci (napr. [[Hlavní strana | hlavní stranu]]) a nástroje. Když je správce změní tak se nemusí zobrazovat správně. Je potřeba se odhlásit a přihlásit.+*'''nikdy nevkládejte cizí díla bez souhlasu držitele autorských práv!'''.
 +*Před ''uložením změn'' si nechte '''Ukázat náhled''' a ujistěte se, že článek bude vypadat tak, jak jste chteli a že jste v něm nenechali chyby.
 +*''Nedoporučujeme'' k tomuto účelu používat ''změnu URL'' a odkázat se takto na neexistující článek, protože se české znaky nepřevádí do UTF-8, ale do kódování závislém na Vámi používané platformě (operačním systému). Výsledkem by mohla být stránka se špatným názvem.
 + 
 +==Editace článku==
 +Souhrn nejužitečnejších rad pro vytváření nových článků najdete zde.
 +A pokud chcete vědět více, pak doporučuji [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Pr%C5%AFvodce_%28editov%C3%A1n%C3%AD%29 Průvodce (editování)]
 +nebo [http://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Pr%C3%ADru%C4%8Dka/Upravovanie Príručka/Upravovanie].
 + 
 +===Jak efektivně editovat===
 +Brzo zjistíte jak je užitečné využívat náhledu pomocí tlačítka '''Ukázat náhled'''.
 +Zkuste si ho. Nebudete muset stále dokola editovat stránku a ušetříte nám práci s revizí.
 +:''Jako vedlejší efekt se obsah Vaší práce uloží do [http://en.wikipedia.org/wiki/Browser_cache Browser cache] (vyrovnávací paměti prohlížeče). Takže stane-li se Vám, že se omylem odnavigujete na jinou stránku (například stiskem nějaké ze zkratek wiki), můžete se vrátit ke své práci stiskem tlačítka <u>Zpět</u>.''
 +:''Také bych Vás chtěl požádat, abyste omezili používání náhledu na minimum, protože generuje poměrně velkou zátěž na webový server. Sice to nebude tak horké jako u ostatních wiki, jako je například [http://cs.wikipedia.org Wikipedia], ale je dobrým zvykem použivat náhled pouze před uložením úprav a ne po každém napsaném odstavci.''
 +::''--[[Uživatel:Darien|Darien]] 11:02, 25. 1. 2007 (Central Europe Standard Time)''
 + 
 +===Jak vložím do odstavce nový řádek?===
 +Nový řádek se do odstavce vloží pomocí HTML tagu <code><nowiki><br /></nowiki></code>.
 +Toto se hodí napřiklad, pokud potřebujete zalomit řádek v textu tak, aby nebyl od textu odsazen jako nový odstavec.
 +Přesto doporučujeme používat minimálně a spíše využivat odstavců (jeden prázdný řádek v textu).
 + 
 +==Ostatní==
 +Zde jsou zařazeny veškeré otázky, které nepatří do žádné z předešlých kategorií.
 + 
 +===Jak načíst změny v navigačním panelu===
 +Navigační panel obsahuje navigaci (napr. [[Hlavní strana | hlavní stranu]]) a nástroje.
 +Když je správce změní tak se nemusí zobrazovat správně. Je potřeba se odhlásit a přihlásit.

Verze z 10:02, 25. 1. 2007

Často kladené dotazy (FAQ)

Tato stránka popisuje často kladené otázky a jim příslušející odpovědi a řešení.

Prosíme, projděte si pořádně vše zde popsané (včetně odkazů na jiné zdroje), než začnete pokládat otázky na fóru, či vývěsce.

Tato stránka je stále ve fázi vývoje a má sloužit jako odrazový můstek pro lidi neznalé systému wiki. Pro detailnější informace ohledně funkcí a možností této wiki se obracejte na Wikimedia:Help. Informace zde jsou v angličtině.

Pokud si přejete přidání nějakého návodu (k použití wiki), tak to napište do diskuse k tomuto článku.

Obsah

Šablona:TODO

Základní zdroj nápovědy

Všechny Vaše všetečné otázky dokáže zodpovědět tahleta stránka: MediaWiki

Je to stánka o wiki enginu který používáme i pro Morijskou wiki. Bohužel je v angličtině.

Pokud Vám ale angličtina až tak moc nejde, zkuste českou Wikipedii alebo slovenskú Wikipediu

Nový článek

Otázky a rady týkající se vytváření nových článků se nachází v této sekci. Podrobnější popis, jak na vytváření článku, najdete například na české Wikipedii.

Jak vytvořím novou stránku?

Způsobů, jak vytvořit novou stránku je více. Zde je ten nejsnazší z nich.

  1. Zadejte název článku do rámečku hledání vlevo a stiskněte tlačítko jít na. Pokud daný článek ještě neexistuje, zobrazí se stránka s červeným odkazem vytvořit.
  2. Po kliknutí na červeně zbarvený odkaz se objeví dosud prázdná stránka s editačním oknem, do kterého můžete vepsat (nebo vložit předem připravený) text o tématu.
  3. Jakmile jste se svým dílem spokojeni, klikněte na Uložit změny a článek bude uložen.

Důležité poznámky:

  • nikdy nevkládejte cizí díla bez souhlasu držitele autorských práv!.
  • Před uložením změn si nechte Ukázat náhled a ujistěte se, že článek bude vypadat tak, jak jste chteli a že jste v něm nenechali chyby.
  • Nedoporučujeme k tomuto účelu používat změnu URL a odkázat se takto na neexistující článek, protože se české znaky nepřevádí do UTF-8, ale do kódování závislém na Vámi používané platformě (operačním systému). Výsledkem by mohla být stránka se špatným názvem.

Editace článku

Souhrn nejužitečnejších rad pro vytváření nových článků najdete zde. A pokud chcete vědět více, pak doporučuji Průvodce (editování) nebo Príručka/Upravovanie.

Jak efektivně editovat

Brzo zjistíte jak je užitečné využívat náhledu pomocí tlačítka Ukázat náhled. Zkuste si ho. Nebudete muset stále dokola editovat stránku a ušetříte nám práci s revizí.

Jako vedlejší efekt se obsah Vaší práce uloží do Browser cache (vyrovnávací paměti prohlížeče). Takže stane-li se Vám, že se omylem odnavigujete na jinou stránku (například stiskem nějaké ze zkratek wiki), můžete se vrátit ke své práci stiskem tlačítka Zpět.
Také bych Vás chtěl požádat, abyste omezili používání náhledu na minimum, protože generuje poměrně velkou zátěž na webový server. Sice to nebude tak horké jako u ostatních wiki, jako je například Wikipedia, ale je dobrým zvykem použivat náhled pouze před uložením úprav a ne po každém napsaném odstavci.
--Darien 11:02, 25. 1. 2007 (Central Europe Standard Time)

Jak vložím do odstavce nový řádek?

Nový řádek se do odstavce vloží pomocí HTML tagu <br />. Toto se hodí napřiklad, pokud potřebujete zalomit řádek v textu tak, aby nebyl od textu odsazen jako nový odstavec. Přesto doporučujeme používat minimálně a spíše využivat odstavců (jeden prázdný řádek v textu).

Ostatní

Zde jsou zařazeny veškeré otázky, které nepatří do žádné z předešlých kategorií.

Jak načíst změny v navigačním panelu

Navigační panel obsahuje navigaci (napr. hlavní stranu) a nástroje. Když je správce změní tak se nemusí zobrazovat správně. Je potřeba se odhlásit a přihlásit.